Orchidej Phalaneopsis

Orchidej Phalaneopsis

Phalaneopsis

Orchideje se na Zemi vyskytují již kolem 100 milionů let a od 18. století se těší velké oblibě jako pokojové rostliny. Jistě k tomu přispívá zejména to, že jejich bohatě kvetoucí stonky těší oči i několik měsíců. Orchideje je možné pěstovat v různých podmínkách, protože v přírodě se vyskytují od tropů kolem rovníku přes mírné pásmo až po arktickou tundru.

  • Při nakupování orchidejí věnujte pozornost i listům a kořenům. Listy rostliny by měly být sytě zelené, lesklé, pevné, bez poškození, fleků či škůdců. Žlutý list ve spodní části mezi ostatními zelenými nemusí znamenat onemocnění, ale pouze to, že je už starý a jednoduše odpadne jako listy stromu na podzim. Zkontrolujte i kořeny a jejich výhonky. Měly by být svěží, zelené a stříbřité. Nakonec se podívejte, kolik poupat má rostlina nasazených. Čím více, tím déle vám ještě pokvete.
  • Při transportu ji nevystavujte velkému chladu, teplu ani přímému slunci a odneste ji co nejdříve do jejího nového domova.
  • Teploty mezi 22 - 27 °C a v noci kolem 18°C jsou pro orchideje ideální.
  • Orchidejím se bude dařit u oken na východní nebo západní straně. Světlo mají rádi natolik, že je v krátkých zimních dnech raději přesuňte na jižní stranu, nebo přisvětlujte na den dlouhý 12 – 14 hodin. Myslete také na to, že orchideje nemají rády přímé světlo a přímé sluneční paprsky jim vysloveně škodí.
  • Orchideje milují vzduch, nejlépe vlhký alespoň na 50 procent. No protože ve většině domácností nedosahuje vlhkost vzduchu ani 40 %, potřebují rostliny zvlhčování. Dostatečnou vlhkost vzduchu jim zajistí poprašování vodou z rozprašovače nebo speciální obal na květináč pro orchideje. Ten je směrem dolů zúžen nebo uvnitř vytvarovaný tak, že květináč s rostlinou nedosahuje na jeho dno. Tam se může držet voda, která udržuje vlhkost, aniž by se kořeny namáčely. Případně postavte orchidej na misku s kamínky, do nich nalijte vodu tak, aby byla těsně pod jejich vrchem a pravidelně vodu dolévejte.
  • Zálivka - nejlépe květináč s orchidejí ponořte do odstáté vody, ať už ve vaně, v kyblíku nebo přímo v ozdobném obalu. Po cca 10 – 15 minutách ji vraťte zpět na místo. 
  • Hnojivo -  Hnojit můžete tyčinkami nebo tekutým hnojivem. Tyčinky s hnojivem zapíchnuté do substrátu uvolňují živiny postupně. Tekuté hnojivo lze aplikovat se zálivkou  nebo na listy.
Odeslat článek známému   Vytisknout